مشاوره تحصیلی برای کنکور

مشاور تحصیلی امروزه به یکی از مهم‌ترین ارکان نظام آموزشی تبدیل شده است. هرچند هنوز هم در کشور ما و نظام آموزشی آن، توجه زیادی به امر مشاوره‌ی تحصیلی نمی‌شود و در مدارس بزرگ و کوچک تنها یک مشاور برای تمام دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود، بااین‌حال وجود مشاور در کنار دانش‌آموزانی که نزدیک کنکور هستند بسیار حیاتی و مهم است و حتماً باید داوطلبین مسیر کنکور را در کنار یک مشاور خوب، آگاه و باتجربه طی کنند.

مشاوران کنکور می‌توانند در برنامه‌ریزی‌های درسی، آموزش نحوه‌ی یادگیری دروس، برنامه‌ریزی گام‌به‌گام، تعیین اهداف، نحوه‌ی تست‌زنی و شرکت در کنکور و… برای دانش‌آموزان برنامه‌های خوبی ارائه دهند. علاوه بر مسائل درسی، مشاوران کنکور وظایف دیگری نیز بر عهده دارند که بیشتر روی مشکلات مربوط به روح و روان داوطلب است.

مشاوره تحصیلی تلفنی

در این مرحله‌ی حساس دانش‌آموزان ممکن است با مشکلات زیادی مانند از دست دادن روحیه و انگیزه، از دست دادن امید، خستگی روحی  و روانی، افت تحصیلی، مشکلات شخصی، استرس و اضطراب امتحانات و یا مشکلات خانوادگی و غیره درگیر شوند که یک مشاور کنکور باید در رفع و حل این مشکلات در کنار داوطلب باشد و او را یاری دهد.

وظایف مشاور کنکور

از طریق مشاوره‌ی تحصیلی می‌توان توانایی‌ها و نیز محدودیت‌های دانش‌آموزان را شناخت و از امکانات موجود حداکثر استفاده را به عمل آورد. مشاور تحصیلی که در حیطه‌ی کنکور عمل می‌کند، می‌تواند با شناسایی دقیق استعدادها و توانایی‌های دانش‌آموزان آن‌ها را به‌سوی رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه مناسب راهنمایی کند.

مشاور تحصیلی باید با معلم، خانواده و مسئولان مدرسه در جهت رفع مشکلات تحصیلی، خانوادگی، روانی و تأمین ثبات عاطفی افراد در ارتباط باشد.

علاوه بر اینکه مشاوران کنکور باید در جهت حل مشکلات دانش‌آموزان کوشا باشند، باید با خانواده‌های داوطلبین خود نیز رابطه‌ای دوستانه ایجاد کنند. داوطلب کنکوری در فضای خانه و کنار خانواده به مطالعه می‌پردازد، ازاین‌جهت جو حاکم بر خانواده و وظایف والدین در این زمینه بسیار تأثیرگذار است.

در این راه باید مشاوران کنکور جلساتی را با خانواده‌های دانش‌آموزان برگزار کرده و در مورد مسائل و مشکلات خانوادگی که بر مطالعه‌ی فرد تأثیر دارند، بحث و گفت‌وگو کرده و شرایط را برای دانش‌آموزان فراهم سازند.

ویژگی‌های مشاور کنکور

یک مشاور تحصیلی برای اینکه بتواند مشاور کنکور خوبی نیز باشد باید تحصیلات مرتبط با زمینه‌های تحصیلی، مشاوره و روانشناسی داشته باشد.

این پیش‌زمینه‌ها می‌توانند هم آکادمیک باشند و یا با گذراندن کلاس‌های خصوصی انجام گیرد. علاوه بر این موارد باید مطالعات زیادی در مورد کنکور و روش‌های تست‌زنی، روش‌های مطالعه‌ی دروس، خلاصه‌برداری، مرور دروس و آشنایی با نکات مبهم و سخت هر مبحث درسی داشته باشد و در این زمینه از تجربه‌ی کافی برخوردار باشد.

 

هرساله سؤالات کنکور تفاوت‌های چشمگیری با سال‌های قبل پیدا می‌کنند و طراحان، سؤالات بسیار مفهومی مطرح می‌کنند که تنها با مطالعه‌ی دروس و کتاب‌های درسی نمی‌توان به آن‌ها پاسخ داد.

مشاوران عزیز باید در مورد انواع تست‌ها، کتاب‌های کمک‌درسی و کلاس‌های تقویتی موجود، اطلاعات کافی داشته باشند و برای هر دانش‌آموز برنامه‌های خاص، متناسب با ویژگی‌های او ارائه دهند. مشاوران کنکوری باید علاوه بر مطالب گفته‌شده برای حل مشکلات عاطفی و خانوادگی فرد از مباحث علم مشاوره و روانشناسی بهره ببرند و در این زمینه خبره باشند و این مهم جز مطالعه‌ی کتاب‌ها و تسلط بر انواع مطالب جدید و مقاله‌های پیرامون این موضوعات به دست نمی‌آید.

 

به‌طورکلی وظایف یک مشاوره کنکور عبارت است از:

 • شناخت توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعف داوطلب
 • بررسی وضعیت درسی فرد
 • کمک به دانش‌آموزان جهت شناخت استعداد و مهارت‌ها و انتخاب رشته‌ی مناسب با ویژگی‌های افراد
 • کمک به داوطلب برای نوشتن برنامه‌ی درسی منظم و زمان‌بندی متناسب با ویژگی‌های فردی و شرایط زندگی‌اش
 • رفع و حل مشکلات روحی و عاطفی داوطلب که در نحوه و کیفیت مطالعه‌ی او تأثیرگذارند
 • آموزش نحوه‌ی مطالعه‌ی دروس، یادداشت‌برداری، خلاصه‌نویسی و پاسخگویی به سؤالات تشریحی و تستی
 • آموزش روش‌های تست‌زنی و افزایش مهارت‌های مدیریت زمان
 • ارائه‌ی راه‌های افزایش موفقیت در امتحانات (کنکورهای آزمایشی و امتحانات شبیه‌ساز کنکور)
 • ارائه‌ی راه‌حل‌های کاربردی جهت جلوگیری از افت تحصیلی دانش‌آموزان
 • افزایش امید، انگیزه و اعتمادبه‌نفس در دانش‌آموزان
 • راهنمایی و کمک به والدین جهت آماده‌سازی فضای مناسب برای مطالعه‌ی فرزندانشان
 • معرفی انواع تست‌ها و کتاب‌های مناسب برای دانش‌آموزان با توجه به وضعیت درسی آن‌ها
 • یاددهی نکات مهم جهت افزایش تمرکز و بازدهی ذهن فرد
 • گنجاندن برخی فعالیت‌های جانبی برای افزایش روحیه‌ی دانش‌آموزان مانند دورهمی‌های دوستانه، سفرهای کوتاه و ورزش
 • کمک به دانش‌آموزان جهت ترک برخی عادت‌های غلط مانند استفاده‌ی بیش‌ازاندازه از گوشی و فضای مجازی
 • کمک و راهنمایی به دانش‌آموزان برای داشتن تغذیه و خواب مناسب جهت افزایش عملکرد ذهن و حافظه
 • آموزش مهارت‌های کاهش استرس و کنترل آن در روزهای قبل کنکور و جلسه‌ی کنکور

 

مشاوره کنکور ریاضی

در بین گروه‌های مختلف آموزشی گروه آزمایشی علوم ریاضی یکی از رشته هایی است که بیشتر افرادی که آن را انتخاب می‌کنند و قصد ادامه تحصیل در آن را دارند تمایل دارند در رشته‌های مهندسی ادامه تحصیل دهند و معمولا جزو دانش آموزانی هستند که توانایی هوش و استعداد مطلوبی دارند و از درس های محاسباتی لذت میبرند. در واقع این گروه سومین گروه آزمایشی پرجمعیت درکنکورسراسری است و خیلی از رشته های فنی مهندسی و علوم پایه در این دسته جای دارند و متاسفانه به علت بازار کاری که در چند سال اخیر در مورد علوم پایه وجود داشته تمایل داوطلبان نسبت به شرکت در این آزمون کمتر شده است اما باز هم جزو گروه های آزمایشی  محبوب در بین داوطلبان است.

مشاوره کنکور تجربی

یکی از پرطرفدار ترین گروه های آزمایشی در بین سایر گروه‌های آزمایشی نزد داوطلبان گروه آزمایشی تجربی است زیرا هنوز هم با وجود بازار کاری که در مورد بیشتر رشته‌ها وجود دارد و افت کلی در مورد رشته های مختلف، هنوز هم رشته های تجربی مخصوصا رشته های تراز اول آن بازار کار خوبی دارند و خیلی از افراد هستند که تنها به عشق شرکت در رشته های پزشکی و ادامه تحصیل در آنها وارد کنکور می‌شوند و حتی آن هایی که مدرکی از رشته های دیگر دارند هم تمایل دارند در این رشته کنکور دهند و در رشته های پرطرفدار آن مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ادامه تحصیل دهند.

مشاوره کنکور انسانی

بیشتر افرادی که در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می کنند علاقه‌مند به موارد مفهومی و تئوریک هستند و تمایل دارند در رشته‌های پرطرفداری مثل روانشناسی، حقوق یا حسابداری ادامه تحصیل دهند. اما با توجه به بازار کاری که این رشته در چند سال اخیر داشته میزان داوطلبان این رشته سال به سال کمتر می‌شود زیرا خیلی از پتانسیل های این رشته به خوبی به داوطلبان معرفی نشده است و افراد به اندازه کافی با این رشته و گرایش های آن آشنایی ندارند.

 رشته انسانی می تواند باعث موفقیت شما در زندگی شغلی و تحصیلی خود شود، مخصوصاً اگر رشته های مهم آن را در دانشگاه‌های معتبر بخوانید و در زمینه کاری خودتان به خوبی ظهور کنید می توانید خیلی خوب از این راه آینده خود را تامین کنید. اما همانطور که گفته شد برای انتخاب این رشته باید علایق خود را در نظر بگیرید و همچنین با توجه به استعدادها و آگاهی کامل تصمیم‌گیری را انجام دهید.

 

 مشاوره کنکور هنر

 در بین گروه‌های آزمایشی مختلف گروه آزمایشی هنر جزو آن دسته از رشته هایی است که شناور است و کسانی که رشته هنر خواندند و یا هر رشته دیگر خوانده باشند می‌توانند در این کنکور شرکت کنند و استعداد خود را محک بزنند و کسانی که بتوانند در دانشگاه های رده بالاتر و بهتر قبول شوند می‌توانند خیلی راحت از این راه به اهدافی که داشتند دست پیدا کنند، مخصوصا اگر بتوانند رتبه مطلوبی کسب کنند و در دانشگاه‌های طراز اول هنر ادامه تحصیل دهند.

ادامه تحصیل در رشته هنر نیازمند علاقه، پشتکار و استعداد است و ممکن است بعضی از افراد علاقه زیادی به بعضی از رشته‌های هنری داشته باشند اما چیزی که در کنار این علاقه و پشتکار مهم است استعداد افراد هست و باید به آن توجه کنند زیرا انتخاب رشته نادرست ممکن است شما را برای همیشه از ادامه تحصیل دلزده کند.

مشاوره کنکور زبان

 برای اینکه بتوانید در کنکور زبان های خارجی شرکت کنید باید در یکی از رشته های تحصیلی در دبیرستان و پیش دانشگاهی تحصیل کرده باشید و شما با هر گروه آزمایشی که در آن تحصیل کرده باشید می توانید در کنکور زبان های خارجی شرکت کنید.

برای شرکت در این آزمون کافیست کارت ورود به جلسه آن را به صورت جداگانه دریافت کنید و منابع آن را مطالعه کنید و در روز کنکور در آزمون زبان های خارجه امتحان دهید و کسانی که بتوانند مجاز به انتخاب رشته زبان شوند اجازه دارند 150 کد رشته محل را بر اساس اولویت در لیست انتخاب رشته‌های خود وارد کنند و پیشنهاد می‌کنیم انتخاب رشته را با توجه به نمره هایی که در زیر گروه های مختلف کسب کرده اید انجام دهید تا شانس قبولی شما بیشتر شود و انتخاب‌های شما نسوزد.

درنهایت باید بگوییم یک مشاور کنکور خوب علاوه بر کمک به داوطلبین جهت موفقیت در کنکور و کاهش مشکلات وی، درنهایت باید او را به فردی مستقل و توانمند تبدیل سازند تا او بتواند با افزایش مهارت‌های لازم و شناخت بهتر خود، حتی بدون حضور مشاور نیز به موفقیت برسد و در ادامه‌ی تحصیلاتش نیز عملکرد خوبی داشته باشد.