تکنیک تست زنی بدون معلومات

 

رقابتی شدن کنکور سراسری و شیوه‌های نامناسب مطالعه، داوطلبان کنکور را به سمت یافتن راه‌های میانبر برای حل تست‌های کنکور سوق می‌دهد. یکی از این روش‌ها، تکنیک تست‌زنی بدون معلومات است. اگرچه که با شیوه‌هایی می‌توان برای بعضی از تست‌ها، از روش تست‌زنی از روی گزینه به پاسخ رسید، اما باید با این حقیقت روبرو شوید که بدون داشتن معلومات، شما در کنکور سراسری موفق نخواهید شد.

چرا برخی داوطلبان کنکور به دنبال تکنیک تست‌زنی بدون معلومات هستند؟

به عقیده بهترین مشاوران کنکور، شیوه‌های نامناسب برنامه‌ریزی تحصیلی و عدم تسلط کنکوری‌ها به تکنیک‌های مطالعه و یادگیری صحیح، موجب دلزدگی و عدم موفقیت آنها در درک مفاهیم بودجه بندی کنکور سراسری می‌شود. به این ترتیب عجیب نیست که داوطلب بخواهد با استفاده از روش شانسی زدن گزینه‌ها یا تکنیک‌های تست‌زنی بدون معلومات، در کنکور موفق شود.

در حالیکه به سادگی و با مطالعه کتاب پرفروش “یادگیری چالشی” و آموختن شیوه صحیح مطالعه، به اعتماد به نفس کامل در مطالعه و یادگیری مفاهیم کنکور دست خواهید یافت که حل تست‌های کنکور را برای او کاری آسان خواهد کرد.

 

تست زنی از روی گزینه کاری ممکن یا غیر‌ممکن؟

با بررسی تست‌های کنکور سراسری، و آنالیز پاسخ تست‌ها، می‌توان به سادگی فهمید که بدون داشتن معلومات و صرفا تست‌زنی از روی گزینه، فقط موفق به حل درصد کمی از تست‌ها خواهید شد که این مقدار، پذیرش شما را کنکور سراسری ممکن نخواهد ساخت. اما شاید درصد بسیار کمی از سوالات را بتوان به این ترتیب حل کرد.

باید بدانید که حتی همین تکنیک‌های تست‌زنی بدون معلومات برای این درصد کم از سوالات، در صورتی اثربخش خواهد بود که شما به حداقلِ اطلاعات درباره سوال مسلط باشید. به طور مثال شما بین 2 گزینه تردید دارید و اینجا جاییست که شما شاید بتوانید با استفاده از روش شانسی زدن تست‌ها، به پاسخ صحیح برسید؛ نه اینکه هیچ چیزی درباره سوال و موضوع آن نمی‌دانید و انتظار داشته باشید شانس با شما یار باشد و پاسخ را بیابید.

 

قواعد به کارگیری تکنیک‌های تست‌زنی بدون معلومات

با وجودیکه مشاوران کنکور برتر کشور این روش‌ها را توصیه نمی‌کنند، اما دانستن قواعد کلی این روش از تست‌زنی خالی از لطف نیست. در این بخش به مرور برخی از این نکات می‌پردازیم:

 

  • در قدم اول شما بایستی در طول دوران آماده‌سازی برای کنکور، به تدریج، در برخورد با تست‌های گوناگون، به آگاهی درباره شیوه گزینه‌سازی طراحان سوال برسید. به عبارت دیگر، در حین مطالعه و تست‌زنی‌های متعدد در طول برنامه‌ریزی تحصیلی خود، کم کم متوجه می‌شوید، طراحان سوال به چه طرقی در صدد گمراهی و گیج کردن کنکوری‌ها در مواجهه با تست‌ها هستند و با رموز کار آنها آشنا خواهید شد. این موضوع در حل بویژه تست‌های تله‌دار بدون معلومات کمک‌کننده است.

 

  • معمولا اگر در پاسخنامه دیدید پاسخ چند سوال (بیشتر از 4 سوال متوالی) پشت سر هم یک گزینه بود، باید در مورد درست بودن حداقل یک پاسخ سوال خود تردید کنید؛ زیرا یکی بودن این تعداد گزینه پشت سر هم زیاد محتمل نیست.

 

  • مورد بعدی به‌کارگیری روش‌های استنتاج فازی در حل تست‌هاست که برای یادگیری این موضوع هر چه سریعتر با شماره 09170300085 تماس حاصل فرمایید و با مشاور کنکور حرفه‌ای برای گرفتن وقت مصاحبه و در ادامه، یادگیری روش استنتاج فازی و دیگر روش‌های تست‌زنی برای حل تست‌های کنکور بدون معلومات اقدام کنید.

 

  • در مواردی نیز مقایسه گزینه می‌تواند اثربخش باشد. به عبارتی ارزیابی گزینه‌ها با چاشنی تجربه‌ای که کنکوری در طول دوره آماده‌سازی برای کنکور سراسری داشته است، می‌تواند به رسیدن داوطلب به پاسخ صحیح اثربخش باشد.

 

 

چگونه از شانسی زدن تست‌ها بی‌نیاز شویم؟

توصیه بهترین مشاوران کنکور به شما این است که برای موفقیت در کنکور نیاز نیست که به تمام سوالات طراحی شده پاسخ دهید. با توجه به اینکه پاسخ‌های غلط نمره منفی دارند، عاقلانه نیست که با روش تست‌زنی از روی گزینه و تکنیک‌های تست‌زنی بدون معلومات، به سوالات پاسخ دهید.

شما باید در طول دوران آماده‌سازی برای کنکور، با مشورت با مشاوره کنکور خود، برای هر درس دامنه و تعداد سوالاتی که مجاز هستید حل نکنید را برای هر درس مشخص کنید. با این استراتژی، شما در جلسه آزمون برای حل سوالات متوسل به روش‌های غیرمعقولانه تست‌زنی بدون معلومات نخواهید شد و انرژی خود را صرف سوالاتی خواهید کرد که به پاسخ آنها مطمئن هستید.

نکته مهم‌تر آنست که کنکوری‌ها زمانی به این روش‌ها روی می‌آورند که به درستی دروس را مطالعه نکرده‌اند و یادگیری مناسبی نداشته‌اند. با بهره‌گیری از مشاور کنکور حرفه‌ای و مطالعه کتاب “یادگیری چالشی” روش‌های نوین یادگیری و مطالعه را بیاموزید و با دانش کافی واعتماد به نفس در جلسه آزمون سراسری حاضر شوید.

 

کتاب “یادگیری چالشی” منبع روش‌های صحیح تست‌زنی

کتاب یادگیری چالشی نوشته مهندس حسین‌پور حاصل ده سال تحقیق و تجربه در زمینه کنکور و شیوه‌های نوین مطالعه و یادگیری است. در این کتاب با روش‌هایی علمی، راندمان مطالعاتی و یادگیری شما متحول خواهد شد و به این ترتیب نه تنها دیگر از درس خواندن فراری نخواهید بود، بلکه با لذت و شوق، هر روز پیشرفت خود را مشاهده خواهید کرد و به این ترتیب به هیچ عنوان فکر یادگیری تکنیک‌های تست‌زنی بدون معلوملت به ذهن شما خطور نخواهد کرد.