دانلود کتاب فراری‌ها از درس بخوانند

 

فضای حاکم بر سیستم آموزشی کشور و نیز روش‌های غلط مطالعه و یادگیری، اکثریت قابل توجهی از دانش‌آموزان را از درس و هرگونه مطالعه فراری داده است. کمتر کسی در اطراف خود میبینیم که از سر شوق و به عنوان یک ترجیح ذاتی، کتاب به دست گیرد و مطالعه کند.

با این مقدمه خواستم به شما خواننده عزیز بگویم اگر شما هم جزو همین دسته از دانش‌آموزان فراری از درس خواند هستید، اصلا نگران نباشید. زیرا که این اتفاقی عادی و طبیعیست و راه حل دارد.

 

کتاب فراری‌ها از درس بخوانند برای چیست؟

محیط پیرامون کنکور، کلاس‌های خصوصی و جلسات مشاوره کنکور خصوصی و تلفنی، پر از بایدها و نبایدهاییست که فقط و فقط منجر به دلزدگی و فراری شدن از درس می‌شود. بچه‌ها معمولا به زبان ساده در جلسات مشاوره کنکور تلفنی یا حضوری، می‌گویند: “دیگه حالمون از اینهمه کاری که باید انجام بدیم و ندیم داره به هم میخوره!!”.

تصور کنید، از دانش‌آموزی که وارد این فضای ذهنی شده چگونه می‌توان انتظار داشت بر روی درس و محتوای درسی در کلاس‌های کنکور و کتاب‌های درسی کنکور متمرکز شود، خلاصه برداری کند، تکنیک‌های تست زنی نوین را یاد بگیرد و متد مطالعاتی اشتباه خود را تغییر دهد!

پیش از دادن راهکار، باید از خود بپرسیم چرا دانش‌آموز کنکوری ما به این وضع دچار می‌شود؟

 

چرا کنکوری‌ها نیازمند کتاب فراری‌ها از درس بخوانند می‌شوند؟

دلایل زیادی برای این حالت روحی دانش‌آموزان که از درس خواندن فراری‌اند وجود دارد که به برخی از مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

  • شرایط کلاسی رخوت آور:

سیستم آموزشی کشور متاسفانه سیتمی کهنه و از مد افتاده است. شاگردان در کلاس همیشه از خود سوال می‌پرسند چرا باید مطالبی بی کاربرد در زندگی شخصی، مانند انتگرال را بیاموزند و انتگرال کجای زندگی آنها را اصلاح خواهد کرد؟! در حالیکه در سیستم‌های نوین آموزشی در کشورهای پیشرفته همچون فنلاند، آموزش بر مبنای استعدادیابی افراد طراحی می‌شود. به این ترتیب افراد با شوق و ذوق درونی در هر حیطه‌ای که احساس می‌کنند علاقه دارند به تحصیل می‌پردازند.

  • مسلط نبودن به روش صحیح مطالعه و یادگیری:

به عقیده بهترین مشاوران کنکور و متخصصان حوزه آموزش و پرورش، کلیدی‌ترین دلیل فراری بودن دانش‌اموزان از درس این است که هنوز از روش‌های نخ‌نمای مطالعه و یادگیری قدیمی که همان شیوه “یادگیری مدرسه‌ای” است، به مطالعه دروس می‌پردازند. در مقالات قبلی به تفصیل به معایب این روش پرداخته ایم؛ اما از بارزترین مشکلات این روش، کندی پیشرفت، عدم مشاهده پیشرفت ملموس و نیاز به مرورهای متعدد و فرسایشی برای ماندگاری مطلب است.

در حالیکه اگر دانش‌آموزان به متدهای به روز مطالعه و یادگیری مانند، “مطالعه و یادگیری چالشی” که در کتاب پرفروش “یادگیری چالشی” برای اولین بار در ایران معرفی شده، مسلط باشند دیگر از درس خواندن و مطالعه فراری نخواهند بود.

  • تبلیغات منفی حاکم بر فضای آموزش:

متاسفانه تبلیغات حاکم در فضای آموزش و کنکور، با جلوه دادن موفقیت در کنکور به عنوان تنها راه موفقیت در زندگی، استرسی غیرقابل تحمل را به دانش‌آموزان وارد می‌کنند. گاهی تحمل این استرس دشوارمی‌شود و دانش‌آموز به جای پیگری و رفع این استرس و انجام اقدامی عملی، وارد مکانیسم دفاعی فرار شده و کلا درس خواندن و مطالعه را کنار می‌گذارد.

 

راه حل ما چیست؟

پیش از آنکه در فضای تبلیغاتی حاکم بر کنکور غرق شوید و متحمل هزینه‌های سنگین برای کلاس‌های کنکور خصوصی و عمومی و نیز جلسات مشاوره کنکور حضوری یا تلفنی شوید، کتاب “یادگیری چالشی” را تهیه کنید. این کتاب با دربرداشتن به روزترین و علمی‌ترین محتوای ممکن در حوزه کنکور، دانش‌آموز فراری از درس را به مرور متمایل به درس خواهد کرد.

تجربه و ارزیابی‌های مشاوران کنکور ما در کشور نشان داده کسانی که در این سال‌ها از این کتاب استفاده کرده‌اند راندمان مطالعاتی 8 برابر و نیز سرعت مطالعه 2 تا 3 برابر افراد دیگر داشته‌اند.

این کتاب علاوه بر آموزش متد به روز “یادگیری چالشی“، به زبانی ساده و کاربردی، منبع کنکوری و مشاوره‌ای کاملی برای کنکوری‌های فراری از درس است.