بهترین کتاب برنامه‌ریزی درسی

 

کتاب‌های بسیاری در زمینه برنامه‌ریزی تالیف و به چاپ رسیده‌اند. هیچکس از اهمیت برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف نا‌آگاه نیست. به روشنی مشخص است که شما داوطلب کنکور سراسری نیز همواره این عبارت صحیح را که با “برنامه‌ریزی حرفه‌ای به موفقیت در کنکور می‌رسید” را بارها و بارها شنیده‌اید.

جالب اینجاست که کتاب‌های متعددی نیز در زمینه تخصصی برنامه‌ریزی درسی تالیف شده‌اند که محتوای همه‌ی آنها زیر مجموعه مفاهیم کلی برنامه‌ریزی عمومی قرار می‌گیرد. تمرکز همه‌ی آنها بر این اصل است که در سال منتهی به کنکور زمان کم و منابع و بودجه بندی کنکور بسیار زیاد است. بنابراین نیاز است دانش اختصاص وقت به مطالعه دروس کنکور سراسری را بیاموزیم.

 

محتوای کتاب‌های برنامه‌ریزی درسی

معمولا این کتاب‌ها شامل بخش‌هایی برای معرفی مفهوم برنامه‌ریزی کنکور است تا شاگرد کنکوری با اهمیت برنامه‌ریزی و تعهد به آن آشنا شود. بعد از آن معمولا درباره تکنیک‌های مورد نیاز در کنکور، مثل بهترین تکنیک‌های اولویت بندی، تهیه صحیح لیست از فعالیت‌های روزانه صحبت می‌شود.

در ادامه نیز پس از جا انداختن را‌هکارهای برنامه‌ریزی درسی صحیح، نکات عمومی‌ای درباره بهترین تکنیک‌های تست‌زنی، سبک‌های مطالعاتی مخصوص دروس و راه‌های افزایش بهره‌وری یادگیری بحث می‌شود.

 

مسؤلیت شاگرد کنکوری پس از مطالعه بهترین کتاب برای برنامه‌ریزی درسی

باید بدانید صرف خواندن یک کتاب شما را تبدیل به متخصص در زمینه برنامه‌ریزی درسی نمی‌کند؛ زیرا که برنامه‌ریزی درسی و کنکور علمی کاملا تخصصی است که علاوه بر آشنایی با متدهای برنامه‌ریزی و مکانیسم‌های یادگیری و ایجاد عادت، نیاز به درک درستی از علم شخصیت شناسی، روانشناسی و علوم تحلیلی دیگری همچون تحلیل نتایج آزمون دارد که حتما تمام کنکوری‌ها را نیازمند به  داشتن یک مشاور کنکور حرفه‌ای و تخصصی مسلط به این علوم می‌کند.

با در نظر‌گرفتن این موضوع، کتاب برنامه‌ریزی تحصیلی همچون کتاب راهنما در کنار جلسات مشاوره کنکور، می‌تواند کمک به‌سزایی در افزایش آگاهی کنکوری‌ها از فرایند برنامه‌ریزی درسی و تبدیل شاگرد کنکوری به یک برنامه‌ریز شخصی باشد. در اینصورت به مرور وابستگی شاگرد کنکوری به مشاوره کنکور به مرور کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، همه‌ی شاگردان و کنکوری‌هایی که در کنار جلسه مشاوره کنکور خود از بهترین کتاب‌های برنامه‌ریزی تحصیلی استفاده کرده‌اند، تاکید می‌کنند که نکات مطرح شده در کتاب، مهارت‌های فردی آنها را افزایش داده است و نیز مورد استفاده در سال‌های بعد و حتی در زمینه‌های غیرتحصیلی برای آنها بوده است.

 

بهترین کتاب برای برنامه‌ریزی درسی ایران

با توجه به قدیمی بودن روش‌های برنامه‌ریزی تحصیلی در کشور و عدم پویایی مشاوران کنکور در جهت تحقیق درباره متدهای برنامه‌ریزی جدید در دنیا، شاید در این سالها دیگر کار درستی نباشد که به تکرار مکررات گفته شده در کلاس‌های کنکور درباره برنامه‌ریزی و شیوه‌های قدیمی بپردازیم. وقت آن رسیده خانه تکانی‌ای اساسی در حوزه برنامه‌ریزی درسی، همانند تمامی حوزه‌های دیگر برنامه‌ریزی و طراحی استراتژی صورت گیرد.

کتاب “یادگیری چالشی” نوشته مهندس حسین‌پور حاصل یک دهه تحقیق در زمینه برنامه‌ریزی درسی و شخصی سازی برنامه‌ریزی است که امروز مورد توجه نه تنها شاگردان کنکوری بلکه بهترین مشاوران کنکور ایران قرار گرفته‌است.

علت این اقبال گسترده به کتاب رویکرد کاملا نوین و روان ذکر شده در این کتاب به فرایند یادگیری درسی است. به همین علت علاوه بر داوطلبین کنکور سراسری، عده زیادی از داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد و دکترا که قصد کسب رتبه‌های برتر را دارند نیز از این کتاب به عناون کتاب اصلی برنامه‌ریزی درسی خود بهره می‌جویند.

 

رمز استقبال از بهترین کتاب برنامه‌ریزی درسی

با تجربه‌های حوزه برنامه‌ریزی تحصیلی متوجه این اصل شده‌اند که با تغییر سبک کنکور و افزایش رقابت برای رشته‌های اصلی و رتبه برتر شدن در کنکورو از همه مهمتر تغییر سبک زندگی شاگردان کنکوری (به طور مثال افزایش نقش موبایل و شبکه‌های مجازی به عنوان یک فعالیت روزانه و کشنده وقت ارزشمند کنکوری‌ها) دیگر متدهای سابق پاسخگوی شرایط جدید نیست.

اما بهترین کتاب برای برنامه‌ریزی درسی با تمرکز بر برنامه‌ریزی خطی، شیوه‌ای بهینه متناسب با حال و احوال شاگرد کنکوری‌های نسل جدید را معرفی کرده‌است.

اگر خود را لایق کسب رتبه‌های برتر در کنکور سراسری می‌دانید حتما به بهترین کتاب برنامه‌ریزی درسی یعنی کتاب “یادگیری چالشی” نیاز دارید.

کتاب “یادگیری چالشی” با نثری بسیار روان و بدون پیچیدگی‌های مرسوم در کتاب‌های برنامه‌ریزی، شیوه طرح استراتژی قدم‌به‌قدم و عملی برای موفقیت در کنکور سراسری را به شاگردان می‌آموزد.