تیم مشاوره کنکور

 

برای شما که به دنبال پذیرفته شدن در رشته‌های برتر دانشگاه‌ها هستید، داشتن تیم مشاوره کنکور می‌تواند خیال شما را بابت کنترل همه عوامل موثر در نتیجه کنکور راحت کند. وقتی از تیم مشاوره کنکور صحبت می‌کنیم، منظور همکاری با مجموعه‌ای از افراد شامل، مشاور کنکور، اساتید برتر کنکور، اعضای خانواده یا به عبارتی همه افراد موثر در سال کنکور شماست.

عامل موفقیت بسیاری از برنامه‌ها در زمینه‌های مختلف، بهره‌گیری از کار گروهی و تیمی است. اما باید توجه داشت هر تیمی برای موفقیت، نیاز به یک مربی و هدایت‌کننده ارشد دارد که در مورد کنکور این مسئولیت به دوش مشاور کنکور است.

در این مقاله به ترتیب به تعریف نقش افراد موثر در تیم مشاوره کنکوری خواهیم پرداخت.

 

نقش مشاور در تیم مشاوره کنکور

مرکز ثقل تیم مشاوره کنکوری و مغز متفکر برنامه‌ریزی‌ها، مشاور کنکور است. همه فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها باید تحت نظر وی صورت بگیرد؛ زیرا که فرد آگاه نسبت و راه بلد نسبت به مسیر موفقیت کنکور اوست. به بیان دیگر مشاور کنکور فردیست که با ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی شاگرد و نیز در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف او، مناسب‌ترین متد مطالعه و یادگیری را به شاگرد خواهد آموخت و راندمان کاری او را تا روز کنکور با شیبی صحیح به حداکثر خواهد رساند.

به طور مثال، برای برخی شاگردان که ذاتا، قابلیت تمرکز بالاتری دارند حتما بازه‌های مطالعاتی طولانی‌تری نسبت به سایر دانش‌آموزانی که ذاتا پرش حواس بیشتری دارند در نظر گرفته می‌شود. این تفاوت‌های ریز و جزیی در نحوه راهبری دانش‌آموز است که منجر به علاقه یا دلزدگی شاگرد از درس خواندن و مطالعه و در نهایت موفقیت وی در کنکور سراسری خواهد شد.

این دست تفاوت‌ها، شاهد این اصل است که مشاور کنکور به عنوان مغز متفکر هدایت تحصیلی دانش‌آموز، بایستی این قابلیت را داشته باشد که برای هر نفر برنامه‌ریزی درسی و رویکردی اختصاصی را طراحی کند.

 

جایگاه خانواده در تیم مشاوره کنکور

بر هیچکس پوشیده نیست که دلسوزترین افراد زندگی همه انسان‌ها، خانواده او و در راس آن پدر و مادر هستند. ریشه بسیاری از فشارها و باید و نبایدهایی که خانواده بر نوجوانان وارد می‌کنند، علاقه آن‌ها به فرزند خود و نیز تمایل به دیدن موفقیت آن‌هاست.

وظیفه خانواده در تیم مشاوره کنکوری، ایجاد فضای تا حد ممکن امن و راحت برای فرزند است. در این مسیر، مشاور کنکور نیز باید در ارتباط مستقیم با خانواده کنکوری باشد تا با منطقی کردن انتظار آنها و نیز شفاف کردن مسیر پیش‌رو، آنها را از درستی مسیر فرزند خود مطمئن کند تا از فشارهای آسیب‌زا به کنکوری (سرزنش، مقایسه شدن، داشتن انتظارات غیر معقول و …) جلوگیری شود.

خانواده باید بداند موفقیت در کنکور قرار نیست به قیمت آسیب روحی به فرزند آنها تمام شود. نمی‌توان از دانش‌آموزی که تا مدتی قبل فقط به صورت شب امتحانی مطالعه می‌کرده، به سرعت انتظارتغییر فاز و ساعات مطالعاتی بالا را داشت. مشاور با برماه‌ریزی صحیح و علمی بخ مرور این زمان را به حد استاندارد و مطلوب خواهد رساند.

علاوه براین، داشتن ساعات مطالعاتی بالا تضمین کننده موفقیت در کنکور نیست. اگر متد مطالعه و یادگیری صحیح مانند روش مطالعه و یادگیری چالشی اتخاد شود، هیچگونه نیازی به ساعات مطالعه بالا نخواهد بود.

تعامل مثبت مشاور کنکور با خانواده کنکوری، منجر به هم‌افزایی به نفع شاگرد می‌شود؛ به بیانی دیگر، خانواده تبدیل به بازوی کمکی مشاور کنکور و شاگرد کنکوری در طول مسیر خواهد شد.

 

 

آیا کلاس‌های کنکور نیز در تیم مشاوره کنکور جایی دارند؟

نظر بهترین مشاوران کنکور کشور این است که فقط در صورت نیاز، شاگرد در کلاس‌های کنکور خصوصی ثبت نام کند. ما در تیم مشاوره کنکور مهندس حسین‌پور، با ارائه ویدیوهای آموزشی رایگان برای شاگردان خود، تقریبا آن‌ها را از ثبت نام در کلاس‌های خصوصی کنکور بی‌نیاز می‌کنیم؛ اما گاهی پیش می‌آید که نیاز به آموزش دقیق‌تر احساس می‌شود؛ در این موارد استفاده از کلاس‌های کنکور خصوصی بلامانع است.

اما اینکه به صورت پیش‌فرض، با شروع روند برنامه‌ریزی تحصیلی برای کنکور، به دنبال ثبت نام در کلاس‌های خصوصی کنکور باشیم، کاری بسیار غلط است؛ گاهی این کلاس‌ها با تحمیل هزینه‌های هنگفت، فقط وقت شاگرد را تلف خواهند کرد.

از طرفی دیگر، از مسئولیت‌های مشاور کنکور خوب این است که تا حد ممکن هزینه سال کنکور را برای خانواده کنکوری کم کند. بنابراین پیش از هرگونه ثبت نام در کلاس‌های خصوصی، با مشاور کنکور خود در این باره مشورت کنید و فقط در صورت نیاز واقعی به کلاس‌های آموزشی اقدام به ثبت نام کنید.

 

لزوم دسترسی مستقیم به مشاور کنکور در تیم مشاوره کنکوری

در یک تیم مشاوره کنکوری موفق، مشاور کنکور همواره باید در دسترس باشد. زیرا که دانش‌آموز فقط قرار است با اعتماد به توصیه‌های مشاور کنکور خود، به اجرای درست برنامه‌ریزی‌های در نظرگرفته شده بپردازد. بنابراین قرار نیست خود شاگرد درگیر مشکلات بوجود آمده در طول مسیر شود.

به طور مثال، در صورتیکه شاگرد کنکوری به هر دلیلی از برنامه‌ریزی کنکوری انجام شده عقب بیفتد، با مراجعه و تماس با مشاور خود، باید خیلی سریع، بهترین راهکار را برای این مشکل و عقب ماندگی دریافت کند. در غیر اینصورت ذهن شاگرد کنکوری، تا مدت زیادی متمرکز بر سرفصل‌های عقب‌مانده خواهد بود و وقت زیادی از دست خواهد رفت.

 

ویژگی‌های مشاور کنکور حرفه‌ای در بهترین تیم مشاوره کنکور

اولین ویژگی مهم مشاور کنکور حرفه‌ای، تسلط وی به متد روز و جدیدترین روش‌های برنامه‌ریزی درسی، مشاوره کنکور، تکنیک‌های تست‌رنی و سایر اطلاعات تخصصی این حوزه است. جدیدترین روش مطالعه و یادگیری، روش یادگیری چالشی  است که با رفع مشکلات روش‌های سابق، از قبیل درصد بالای فراموشی مطالب، نیاز به تکرار و مرور زیاد، حواس پرتی در حین مطالعه، درصدهای پایین در آزمون‌های آزمایشی، ماندگاری مطالب را تا 8 برابر و نیز سرعت مطالعه را 2 تا 3 برابر خواهد کرد.

علاوه بر اطلاعات فنی، یک مشاور کنکور باید با روانشناسی نیز آشنایی داشته باشد؛ از این طریق قادر خواهد بود ارتباط موثری را با شاگرد خود، بر مبنای درک تمام احوالات او ایجاد کند. اهمیت دیگر تسلط به روانشناسی، در کنترل روحیه و انگیزه داوطلب است. شرایط خاص سال کنکور و نیز خصوصیات رایج نوجوانان در سن کنکور، شاید تا حدی آنها را برای مشاوران غیرقابل کنترل کنند؛ اما مشاور کنکوری که به اصول روانشناسی آگاه باشد، قادر خواهد بود انگیزه و روحیه شاگرد خود را در طول یکسال، متعادل نگه‌دارد.