مشاور تحصیلی کنکور

 

مشاور تحصیلی کنکور، در حکم مربی برای یک تیم ورزشیست؛ هر کدام از اجزای تیم شاید به تنهایی قابلیت ارائه یک بازی انفرادی خوب را داشته باشند، اما در یک کار تیمی، بدون مربی، تیم محکوم به شکست است. کنکور به عنوان یک کارتیمی که در آن علاوه بر داوطلب، اساتید کنکور، خانواده کنکوری و بسیاری کنش‌گرهای موثر دیگر در آن حضور دارند، به عنوان یک کار تیمی و نیازمند به مربی شناخته می‌شود.

علاوه بر این، کیفیت مربی نیز اهمیت بسیاری دارد. تیم چلسی در فصل 2020-2021 با مربی‌گیری فرانک لمپارد، اسطوره تیم ملی انگلیس، حتی نتوانست سهمیه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را کسب کند، اما همان تیم تحت هدایت توماس توخل آلمانی، که حتی در زمان فوتبالیست بودن، یک فوتبالیست معمولی هم محسوب نمی‌شد، موفق شد در همان سال قهرمان لیک قهرمانان باشگاه‌های اروپا شود.

همین مثال به روشنی تاثیر داشتن مربی و مشاور با کیفیت را در هر کار گروهی نشان می‌دهد. همینطور نشان می‌دهد، فقط به علت موفق بودن در کنکور سراسری و کسب رتبه خوب، یک نفر نمی‌تواند مشاور تحصیلی کنکور و مربی کنکور یک داوطلب باشد؛ همانطور که فرانک لمپارد با آن سابقه درخشان فوتبالی، به عنوان یک مربی ناموفق در مقابل توماس توخل که یک بازیکن معمولی ولی یک مربی کاربلد است، شناخته می‌شود.

متاسفانه بسیار زیاد مشاهده می‌شود که یک نفر، صرفا چون خود توانسته در رشته پزشکی پذیرفته شود، در خود این اعتماد به نفس را می‌بیند که وارد عرصه مشاوره کنکور شود! غافل از اینکه مشاور تحصیلی کنکور یک حرفه‌ تخصصی است که نیاز به علم مشاوره و برنامه‌ریزی تحصیلی دارد.

برای موفقیت در کنکور لازم است مشاور تحصیلی حرفه‌ای داشته باشید تا شما را در این مسیر هدایت کند.

 

اهمیت راهنمایی‌های مشاور تحصیلی کنکور

هرقدر شما در طول تحصیل، شاگرد سخت‌کوش و باهوشی بوده باشید، در سال کنکور ممکن است نتوانید اتفاقات غرورانگیز سال‌های قبل خود را تکرار کنید؛ زیرا که نوع برخورد با دروس، سبک یادگیری، تست‌زنی و تکنیک‌های مطالعاتی در سال کنکور، به طور کامل با پایه‌های دیگر تحصیلی تفاوت فاحش دارد. در پایه‌های سابق، شاید می‌توانستید با چند شب مطالعه، یک درس را در امتحانات پایانی با نمره خوبی پاس کنید، اما در سال کنکور، شما با بودجه‌بندی پرحجمی از مطالب سروکار دارید که دیگر با روش‌های قبلی قابل مدیریت نیستند.

اینکه شما داوطلب کنکور، از این تکنیک‌ها اطلاع نداشته باشید موضوعی کاملا طبیعی و قابل درک است و به همین علت است که توصیه اکید متخصصان حوزه آموزش، استفاده از مشاور تحصیلی کنکور مجرب و حرفه‌ای است؛ اما طفره رفتن از داشتن مشاور تحصیلی و اعتقاد به اینکه: “من شاگرد اول کلاسم بودم، الان هم خودم از پس کارام برمیام” یک توهم خطرناک است.

این دست از دانش‌آموزان، همان کسانی هستند که اواسط سال کنکور، از شدت خستگی و کلافگی از عدم یادگیری و تعمیق مطالب کنکور، دلسرد می‌شوند و از همان اواسط سال کنکور تصمیم می‌گیرند خود را برای کنکور دو سال بعد آماده کنند و پشت کنکوری شوند!

مشاور تحصیلی کنکور با شفاف کردن مسیر پیش رو، همچون یک هدایت‌گر، اشتباهات مسیر شما را رفع و به هرچه بهترشدن راندمان کاری شما کمک خواهد کرد.

 

رقابتی شدن کنکور و نیاز به یک راهبر تحصیلی

با توجه به وضع فعلی جامعه که بسیاری ازافراد، خوشبختی خود را پذیرفته شدن در رشته‌های برتر علوم‌پزشکی در دانشگاه‌های برتر کشور می‌بینند، در این سال‌ها شاهد آن هستیم که رقابت بر سر رسیدن به صندلی‌های دانشگاه و رشته‌های برتر به شدت زیاد شده است. گاها دیده می‌شود برخی از دانش‌آموزان رشته ریاضی، با سودای قبول شدن در رشته‌های علوم پزشکی، در سال کنکور، رشته خود را تغییر می‌دهند تا بتوانند در کنکور تجربی شرکت کنند.

مجموع این فضا، رقابت نفس‌گیری را بوجود آورده که امکان هرگونه خطا و اشتباهی را از داوطلبان خواهد گرفت. اما آیا از یک دانش‌آموز کنکوری می‌توان انتظار داشت همه آنچه برای یک موفقیت بی‌دردسر در کنکور باید انجام دهد مطلع باشد؟!

 

مشاور تحصیلی کنکور مهمترین عضو تیم کنکوری 

مهمترین عضو تیم کنکوری داوطلب کنکور، مشاور تحصیلی کنکور وی است. افراد متعددی در این سال با دانش‌آموز تعامل خواهند داشت؛ از اعضای خانواده گرفته تا اساتید کلاس‌های خصوصی کنکور و دوستان و هم‌کلاسی‌های دانش‌آموز؛ اما آن فردی که تمام بخش‌های زندگی داوطلب را برای موفق شدن در کنکور سراسری زیر نظر کارشناسانه خواهد داشت و می‌تواند در صورت لزوم، در باقی مسائل نیز دخل و تصرف کند، فقط مشاور تحصیلی کنکور است. زیرا وی با تسلط به همه آنچه برای موفقیت شاگردش در کنکور ضروریست، سعی می‌کند بهترین شیوه مطالعه و یادگیری را که مطابق فرمت کنکور سال‌های اخیر است به شاگرد خود بیاموزد و با طراحی مسیر تحصیلی و برنامه‌ریزی فردی مناسب، تا روز آخر، داوطلب کنکور را هدایت و همراهی کند.

 

نقش مشاور تحصیلی کنکور

ویژگی خاص کنکور این است که موفقیت در آن، فرمول متفاوتی با موفقیت در امتحانات نهایی یا امتحانات پایه‌های دیگر دارد. در سال کنکور، درس‌ها و بودجه‌بندی حجیم کنکور را بایستی به سبکی متفاوت از سبک قبلی مطالعه کرد و راندمان عملکردی دانش‌آموز را باید به حدی رساند که بتواند به همه بودجه‌بندی کنکور سراسری برسد. در حقیقت نقش اصلی مشاور، راهبری دانش‌آموز به سبک و سیاق کنکوری است.

به عبارت دیگر، نقش مشاور، آموزش سبک صحیح مطالعه و برنامه‌ریزی تحصیلی دانش‌آموز و معرفی بهترین مسیرها به وی برای موفقیت تضمین‌شده در کنکور است. علاوه بر بخش‌های آموزشی، مشاور تحصیلی کنکور باید یک روانشناس ذاتی باشد تا بتواند دانش‌آموز را از لحاظ روحی نیز حمایت و مدیریت کند.

سال کنکور و اضطراب‌های حول آن، در کنار ویژگی‌های خاصی که نوجوانان در سن کنکور خود دارند، تلاطم‌های روحی بسیاری را رقم خواهد زد که در صورت عدم مدیریت، پاشنه آشیل کنکوری خواهد شد. مثلا در سال کنکور، کنکوری عزیز ما علاقمند به ورزش، موسیقی، یا چیزهای مختلف دیگر می‌شود. یک مشاور تحصیلی کنکور حرفه‌ای، این را می‌داند که اینگونه تمایلات در حقیقت مکانیسم دفاعی ذهن شاگرد کنکوری، برای فرار از درس است؛

خانواده و افراد غیرمتخصص شاید استفاده از نیروی قهریه و جلوگیری از پرداختن به این تمایلات حاشیه‌ای را راه حل درست در سال کنکور بدانند و اعتقاد داشته باشند که در سال کنکور باید بسیار سرسخت بود و روی تمام تمایلات غیردرسی پا گذاشت!

حتما تجربه کرده‌اید که انسان وقتی از چیزی منع شود، میل وی به آن موضوع ممنوعه افزایش می‌یابد. پس قوه قهریه راه حل درستی در برخورد با این موضوع نیست.

اما یک مشاور تحصیلی کنکور حرفه‌ای، با آگاهی از این مکانیسم دفاعی و پرداختن به این نوع تمایلات، مسیری را طراحی می‌کند که بدون درد و خون‌ریزی، داوطلب کنکوری از این افکار خارج شود و بر روی درس و فعالیت مرتبط با برنامه‌ریزی درسی کنکور، متمرکزتر شود.

 

لزوم تسلط مشاور تحصیلی کنکور به روش‌های نوین

این روزها آنقدر اطلاعات مربوط به نحوه درس خواندن، تست‌زنی و افزایش راندمان یادگیری، در محیط پیرامون کنکور و فضای مجازی وجود دارد که تقریبا همه افراد از اطلاعات و دانش مشابهی نسبت به کنکور برخوردارند. اما برنده این رقابت تنگاتنگ کسی است که بتواند خود را مسلط به تکنیک‌های نوینی کند که کمتر کسی از آن اطلاع دارد. در حقیقت این اطلاعات و تکنیک‌های به روز است که مزیت رقابتی و برگ برنده شما در کنکور سراسریست. وگرنه همه افراد، شیوه برنامه‌ریزی جدولی، ایجاد تنوع در برنامه درسی، تکنیک مدیرت زمان ضربدر دایره و … را بلد هستند!

با توجه به مشغله دانش‌آموز بر روی اجرای برنامه‌ریزی درسی کنکور، این وظیفه مشاور تحصیلی کنکور است که شما را از به روزترین اصول یادگیری، مطالعه و تست‌زنی مطلع کند. بنابراین اگر دیدید در اصول کاری مشاور تحصیلی کنکور شما هنوز همان روش‌های رایج گذشته مثل روش برنامه‌ریزی جدولی، در نظر گرفتن زمان جبرانی یا قراردادن چند درس مختلف در برنامه‌درسی یک روز وجود دارد، بدانید شما در رقابت کنکور، فقط  یک داوطلب ساده و معمولی به حساب می‌آیید و نباید انتظار رتبه‌های خوب و پذیرش در رشته‌های برتر کنکور سراسری را داشته باشید.

 

جدیدترین روشی که مشاور تحصیلی کنکور شما باید به آن مسلط باشد

روش یادگیری و مطالعه چالشی از دیدگاه تمام کارشناسان خبره حوزه برنامه‌ریزی درسی و نیز متخصصان علوم اعصاب همجون دکتر “مازیار فتحی” که سال‌ها در حوزه رمزگشایی اسرار حاکم بر مکانیسم‌های یادگیری مغز مشغول به تحقیق و پژوهش هستند، به عنوان بهترین و موثرترین روش مشاوره تحصیلی شناخته می‌شود.

تجربه و ارزیابی‌های متخصصان این حوزه نشان می‌دهد داوطلب با استفاده از روش “یادگیری و مطالعه چالشی” راندمان مطالعه خود را تا 8 برابر و نیز سرعت یادگیری را 2 تا 3 برابر می‌تواند افزایش دهد.

به علت جدید بودن این روش، تعداد بسیار کمی از مشاوران تحصیلی کنکور به این روش مسلط هستند.

برای آگاهی از جزییات این روش که به سادگی تمام مشکلات روش‌های قبلی همچون روش مطالعه مدرسه‌ای را از بین برده‌است، با شماره 09170300085 تماس بگیرید و اقدام به گرفتن وقت مصاحبه با مشاور کنکور تحصیلی کنید.