دانلود کتاب چگونه مطالعه کنیم

 

اگر کنکور را یک هدف بزرگ در نظر بگیریم، چگونه مطالعه کردن ابزار رسیدن به این هدف است. شاید در نگاه اول چگونگی مطالعه کردن در نظر شما کاری ساده باشد، اما متاسفانه تنها عده بسیار کمی هستند که می‌دانند چگونه مطالعه کنند و شیوه درست آن یک هنر است که باید آموخته شود.

از شما دعوت می‌کنم که اگر در هر کجای مسیر خود در کنکور سراسری هستید، ابتدا به شیوه مطالعه خود فکر کنید و در آن تجدید نظر کنید.

 

روش‌ مطالعه رایج در کتاب‌های چگونه مطالعه کنیم قدیمی

متاسفانه عدم آگاهی از شرایط خاص کنکور و ملزومات متفاوتی که برای آن نسبت به حالت مطالعه عادی در مدرسه وجود دارد، پاشنه آشیل خیل عظیمی از کنکوری‌ها در سال کنکور شده‌است. اکثر شاگردان، مطالعه را از روشی که ما آن را روش “مطالعه مدرسه‌ای” می‌نامیم استفاده می‌کنند.

حتما همه شما با این روش در طول سال‌های تحصیل خود آشنا هستید. ممکن است این روش برای امتحانات عادی مدرسه پاسخگو باشد، اما به هیچ عنوان شاگرد کنکوری را برای زدن درصدهای بالا در آزمون کنکور سراسری آماده نمی‌کند.

 

مشکلات مهم روش مطالعه مدرسه‌ای که در کتاب چگونه مطالعه کنیم “گفته نمی‌شود”

مهمترین مشکل این روش مطالعه، وسواس مطالعاتی است. استفاده از این روش به طور خودکار بعد از مدتی دانش‌آموز را نسبت به دانسته‌های خود دچار شک می‌کند و همین مساله حس شاگرد  را نسبت به فرایند مطالعاتی بعدی خود نیز بد می‌کند. یعنی دانش‌آموز می‌پندارد هر چه را که می‌خواند بی فایده است و زود فراموش می‌کند.

مشکل بعدی فراهم کردن فضا برای مغز و غرق در فکر و خیال شدن است. تقریبا همه دانش‌آموزانی که از این روش مطالعه می‌کنند، این تجربه را دارند که به طور مثال در حال مطالعه بخشی از درس زیست‌شناسی هستند، اما ناگهان به خود می‌آیند و متوجه می‌شوند در فکر بازی خیره کننده کریستیانو رونالدو در بازی شب گذشته هستند.

در این مواقع همه دانش‌آموزان مشکل را از خود و عدم تمرکز خود می‌بینند و حتی گاهی مشاوران کنکور نیز در جلسات مشاوره کنکور حضوری و غیرحضوری بر این نکته صحه گذاری می‌کنند؛ اما همه غافل از این هستند که دانش‌آموز مقصر نیست و تنها شیوه مناسب مطالعه را بلد نیست.

 

دیگر مشکلات مهم روش مطالعه اشتباه مطالعه مدرسه‌ای

متخصصان حوزه فن مطالعه و کارشناسانی که در حوزه کتاب چگونه مطالعه کنیم صاحب نظر هستند اذعان دارند که یادگیری سطحی از دیگر معایب روش مطالعه مدرسه‌ای است. این روش مطالعه غلط، زنجیره‌ای از مشکلات دیگر را به راه می‌اندازد که فقط و فقط موجب دلزدگی دانش‌آموز از ادامه جلسات مشاوره کنکور تلفنی یا حضوری و برنامه‌ریزی تحصیلی می‌شود.

به طور دقیق‌تر، سیکلی از اشتباهات به این صورت شکل می‌گیرد که در ابتدا سطح پایین مطالعه منجر به فراموشی سریع شده که شاگرد کنکوری و مشاور کنکور، وی را مجبور به قراردادن دفعات زیاد مرور و تکرار مطالعه مطالب خوانده شده در برنامه‌ریزی تحصیلی کنکوری می‌کند. همین موضوع به مرور باعث کاهش سرعت پیشرفت و کندخوانی و عدم اعتماد کنکوری به سبک مطالعاتی خود می‌شود. این سیکل در نهایت باعث می‌شود، شاگرد کنکوری، در بهترین حالت، کنکور را با رتبه‌های متوسط به اتمام برساند.

اگر شما فقط به دنبال کسب رتبه‌های متوسط هستید ادامه این مطلب را نخوانید. زیرا از اینجا به بعد مخاطب ما فقط افرادی خواهند بود که خود را لایق رتبه‌های خوب می‌دانند.

 

روش صحیح مطالعه در جدیدترین کتاب چگونه مطالعه کنیم

به سادگی می‌توان از رخ دادن سیکل کابوس‌آوری که در بخش قبل به تفصیل به آن پرداخته شد جلوگیری کرد. روش “مطالعه چالشی” که به تازگی در کتاب “یادگیری چالشی” معرفی شده‌است، تنها راه حل برای جلوگیری از ایجاد این سیکل خطرناک است.

در روش مطالعه یادگیری چالشی با تکنیک‌هایی همچون ایجاد کنجکاوی و با تمرکز بر اصل مهم اثر برنده، هر لحظه شاگرد کنکور را با تکنیک‌هایی ساده به مطالعه بهتر و بیشتر ترغیب می‌کنیم؛ به نحوی که به سادگی خود شاگرد کنکوری در اکثر موارد تمایل دارد حتی بیشتر از ساعات تعیین شده در برنامه‌ریزی تحصیلی به مطالعه بپردازد.

 

در بهترین کتاب آموزش‌دهنده فن مطالعه چه خواهیم خواند؟

کتاب یادگیری چالشی نوشته مهندس حسین‌پور، نتیجه سالها تحقیق و پژوهش در زمینه سبک‌ها و تکنیک‌های مطالعه و برنامه‌ریزی تحصیلی است. در این کتاب نه تنها با فنون به روز مطالعه نوین آشنا می‌شوید و آن را می‌آموزید، بلکه به هیچکدام از مشکلات روش رایج مطالعه مدرسه‌ای دچار نخواهید شد.

علاوه بر آموزش چگونه مطالعه کردن، در این کتاب روش‌هایی کاربردی شیوه درست یادگیری و برنامه‌ریزی را نیز خواهید آموخت. بعد از مطالعه کتاب و استفاده از روش‌های مطالعه نوین گفته شده، ماندگاری مفاهیم را نسبت به روش مدرسه 8 برابر و سرعت یادگیری شما به 2 تا 3 برابر افزایش خواهد یافت. این روش‌ها و نیز روش‌های تست‌زنی که در کتاب “یادگیری چالشی” خواهید آموخت، موفقیت شما را در کنکور سراسری تضمین خواهد کرد.