کتاب انگیزشی برای درس خواندن

 

در دل هر رقابت ساده‌ای، رقابت واقعی بر سر چیرگی اراده و انگیزه یکی بر دیگریست. به عبارت دیگر در هر رقابت و مسابقه‌، برنده نهایی کسی است که قدرت انگیزه و اراده قوی‌تری نسبت به سایر رقبا داشته باشد. این موضوع در مورد کنکور سراسری نیز به طور کامل صادق است.

از این رو، بخش زیادی از زمان مشاوران کنکور در جلسات حضوری یا تلفنی مشاوره کنکور، صرف انگیزش و روحیه دادن به دانش‌آموزان می‌شود.

 

لزوم تهیه کتاب انگیزشی برای درس خواندن

فضای حاکم بر سیستم آموزشی کشور و نیز سبک‌های غلط مطالعه، منجر به ایجاد این تفکر در دانش‌آموز شده است که درس خواندن کاری کاملا اجباری است و هیچ علاقه‌ای به آن نداریم؛ اما به این توجه ندارند که سبک مطالعاتی اشتباه که بازده پایینی دارد و پیشرفتی در آن حس نمی‌شود، به طور خودکار این تفکر را در ذهن داوطلب کنکور القا خواهد کرد. مقاله مربوط به سبک مطالعاتی صحیح را حتما مطالعه کنید.

در این فضای مسموم ذهنی، با توجه به این حقیقت که موفقیت در کنکور، حداقل بخش مادی زندگی شما را آخر عمر تضمین خواهد کرد، باید بتوان با حفظ روحیه و افزایش انگیزه برای رقابت، خود را در این رقابت نگه‌داشت. در این مسیر در انتظار کمک های دیگران به خود نباشید! زیرا که این شما و اراده شماست که قرار است به جنگ سایرین برود. ازاین رو کتاب‌های انگیزشی برای درس خواندن، می‌تواند کمک زیادی به شما برای حفظ روحیه خود در این مسیر باشد.

 

عبور از تلاطم‌های روحی با استفاده از کتاب‌های انگیزشی برای درس خواندن

مسیر کنکور سراسری مسیری سخت و فرسایشی است. بیشتر از اینکه مطالب و مفاهیمی که باید مطالعه شود سخت باشند، طولانی بودن زمان، منجر به از دست دادن انگیزه، بویژه فرسایش روحی و خستگی و ناامیدی می‌شود. گذشته از اینکه این مشکل تا حدود زیادی ارتباط به شیوه غلط مطالعه و یادگیری دارد (مقاله شیوه صحیح مطالعه و یادگیری را بخوانید)، اما با تازه نگه داشتن روحیه و انگیزه در این مسیر، می‌توان تا حدودی به جلوگیری از این اتفاق کمک کرد.

پیش‌بینی بهترین مشاوران کنکور در کشور این است که در کمترین حالت ممکن، داوطلبان کنکور، در سه مقطع مهم، دچار افت روحیه می‌شوند. مهمترین این مقاطع، حوالی دی و بهمن ماه است که حال و هوای نزدیک عید و فشار درسی زیاد از تابستان تا بهمن ماه، رمق وتوان را از کنکوری ما می‌گیرد و با وجود تمام شایستگی‌هایی که دارد، او را با این سوال و تردید بزرگ روبرو می‌کند که: “آیا من توان ادامه و قبول شدن در کنکور را دارم؟ آیا این تلاش من برای کنکور بیهوده نیست؟”

پیش از برخورد با این اتفاقات بایستی برای آن برنامه‌ریزی درستی داشت تا در تله روحی این ایام به دام نیفتیم.

 

برنامه‌ریزی درست برای جلوگیری از به دام افتادن در تله‌های افت انگیزه

مشاوران کنکور برتر کشور و نیز متخصصان حوزه روانشناسی تحصیلی، ترفندهای زیادی برای جلوگیری از به دام افتادن در دام دزدان انگیزه و عبور از بزنگاه‌های سخت کنکور دارند.

  • در نظر گرفتن زمان‌های مناسب برای تجدید قوای جسمی و روحی:

در برنامه‌ریزی درسی باید زمان‌های معین و نه چندان کوتاهی را برای استراحت کردن، سفر، حضور در دورهمی‌های دوستانه و خانواده و … در نظر گرفت. هدف این است که برای ساعاتی و روزهایی، کنکوری از فضای پرفشار درس و کنکور خارج شود و نفسی تازه کند.

 

  • درس‌خواندن در بین دوستان پرانرژی و با انگیزه:

واقعیت این است که ما انسانهای هوشمند، در بهترین حالت رشد و پیشرفت خود، از میانگین افراد اطراف خود بالاتر نخواهیم رفت. پس عاقلانه این است که سعی در همنشینی و درس خواندن با افرادی کنیم که روحیه بالایی دارند. این هم‌نشینی و همراهی، منجر به هم‌افزایی و ترغیب همه به تلاش می‌شود. این ماجرا در تیم یوونتوس بعد از حضور کریستیانو رونالدو در این تیم به وجود آمد که مربی یوونتوس در آن مقطع اعلام داشت که تلاش بازیکنانش در تمرینات نسبت به زمانی که رونالدو در تیم نبود، چند برابر شده است؛ این اثرِ هم‌افزایی هم‌نشین و همراه پرانرژی بر انسان است.

کتاب انگیزشی برای درس خواندن، جامع‌ترین راه مقابله با تله‌های روحی کنکور

راه‌های گفته شده در بالا فقط نسخه‌هایی پراکنده برای مقابله با افت انگیزه در کنکور است. از آنجاییکه افت روحیه و انگیزه در داوطلب کنکوری یک فرایند  قابل پیش‌‌بینی است، مطالعه کتاب انگیزشی برای درس خواندن و داشتن برنامه درست و منسجم برای مقابله با این ماجرا بسیار مهم است.

بهترین راهکار که یک داوطلب کنکور می‌تواند اتخاذ کند این است که از ابتدای مسیرخود برای موفقیت در کنکور، بهترین کتاب انگیزشی برای درس‌خواندن را تهیه کند. این گونه کتاب‌ها که به طور تخصصی برای انگیزه‌دهی به دانش‌آموزان طراحی شده، با در نظر گرفتن تمام عوامل کاهنده روحیه و انگیزه، به بهترین شکل ممکن و با زبانی ملموس قدرت استقامت روحی شاگرد را به طور دائم بالا نگه می‌دارد.

باید بخاطر داشته باشید پیش‌فرض شما در مسیر کنکور سراسری باید این باشد که شما در این مسیر تنها هستید! بنابرای سعی کنید حتی برای تقویت روحیه و انگیزه نیز متکی به خود باشید و با خواندن بهترین کتاب‌های انگیزشی برای درس خواندن، روحیه و انگیزه خود را بالا نگه دارید.

فراموش نکنید جنگ اصلی در کنکور، جنگ بر سر اراده‌ها و انگیزه‌هاست. پس بالانگه داشتن انگیزه و تغذیه انگیزشی شاید از هر کار دیگری مهم‌تر باشد.

 

کتاب “یادگیری چالشی” نوشته مهندس حسین‌چور، حاصل سالها تجربه و مطالعه در زمینه برنامه‌ریزی درسی و مشاوره تحصیلی، منبع اصلی شاگردان کنکور برای حفظ روحیه در سال کنکور برای درس‌خواندن است. این کتاب به دور از امیدبخشی‌های واهی و تصورات غیرواقع‌بینانه و با تمرکز برمنطق و تفکر منطقی از وضعیت دانش‌آموز، به داوطلب کمک می‌کند تا با چشمی باز و با پذیرش وضع فعلی خود، به تدریج بدون هیجان، سطح خود را از هر لحاظ بالا بکشد.

این کتاب مدرن‌ترین و به روزترین متدهای مورد نیاز برای موفقیت در کنکور را در خود دارد.