کتاب روش‌های مطالعه و یادگیری + معرفی بهترین تکنیک مطالعه

 

بسیاری از ما شیوه درست مطالعه‌ی کتاب را بلد نیستیم. مطالعه کردن نیز مانند تمامی رفتارهای انسان هوشمند، نیاز به آموزش دارد که باید تکنیک‌های آن را آموخت.

شکایتی که بسیاری از افراد بعد از خواندن هر مطلب درباره فراموش کردن فوری آن می‌کنند نشان از کند ذهن بودن یا ضریب هوشی پایین نیست. بلکه تنها به این معناست که فرد روش مطالعه و یادگیری که متناسب با کارکرد مغز باشد را بلد نیست.

به شما کمک خواهیم کرد با کتاب روش های مطالعه و یادگیریُ به تکنیک‌های مطالعه و یادگیری کنکور مسلط شوید.

 

انواع روش‌های مطالعه و یادگیری در کتاب‌های آموزشی

در کتاب‌ها، روش‌ها و تکنیک‌های بسیاری از قبیل روش مطالعه پس‌ختام، گزینشی، هایلایت سازی و … در مورد یادگیری و مطالعه بهینه تا کنون معرفی شده‌اند. اما شاید بتوان معروف‌ترین روش مطالعه و یادگیری را روش کلیدواژه برداری و نیز روش تصویر سازی دانست که البته از نگاه بهترین مشاوران کنکور، دارای نواقصی بنیادین است.

در این دو روش شاگردان کنکوری با کلید واژه برداری یا کلیدسازی، سعی می‌کنند کل مفهوم متن را در یک عبارت معنی‌دار برای خودشان خلاصه کنند تا به این صورت تداعی ای در ذهن خود، از مفهموم مطالعه شده ایجاد کنند و به این ترتیب یاداوری آن را ساده‌تر کنند.

 

پیش‌نیاز روش‌های مطالعه و یادگیری

پیش از شروع به استفاده از هر نوع تکنیک مطالعه و یادگیری، بایستی از شیوه درست اجرای آن اطمینان حاصل کنید. برخی شاگردان کنکوری در جلسات مشاوره کنکور خصوصی، از عدم توانایی در خلاصه‌برداری، حاشیه نویسی، کلیدواژه سازی یا تصویرسازی ذهنی صحبت به میان می‌آوردند. به طور مثال می‌گویند: “خلاصه نویسی‌های من تقریبا شامل تمام چیزهاییست که خوانده‌ام و انگار از روی متن به طور کامل رونوشت انجام داده‌ام.”

برای جلوگیری از این اتلاف وقت‌ها، شما نیاز دارید با تمرین و تکرار این تکنیک‌ها نزد مشاور کنکور حرفه‌ای خود، به خبرگی در تکنیک‌های مطالعه و یادگیری برسید. دقت کنید این روش‌ها همگی کارایی خود را دارند؛ اما به شرطی که به درستی اجرا شوند.

 

عوامل محیطی مؤثر در اجرای تکنیک‌های کتاب راهنمای روش مطالعه و یادگیری

نکته مهم اینجاست که شاگرد کنکوری در جلسات مشاوره کنکور، به طور جدی تکنیک‌ها را می‌آموزد اما به این موضوع توجه نمی‌کند که هر تکنیکی نیاز به محیط مناسب برای اجرا دارد. مقدمات اجرای این تکنیک‌ها داشتن محیط مناسب و آرام مطالعه و بدون تنش است.

به طور کلی پیش از فرایند مطالعه و یادگیری، بایستی ذهن به درجه‌ای از آرامش برسد که تشنه یادگیری باشد؛ دقیقا همین زمان است که می‌توان با به‌کارگیری تکنیک‌های مطالعه و یادگیری نکات یک کتاب روش‌ مطالعه و یادگیری خوب، راندمان مطالعه را بهبود بخشید.

 

روش‌های نوین یادگیری در کتاب یادگیری چالشی

با توجه به پیشرفت در حوزه روانشناسی و علوم اعصاب و یافته‌های جدید متخصصین در حوزه علوم اعصاب، امروزه آگاهی بشر در مورد مکانیسم یادگیری مغز دگرگون شده است. وقت آن رسیده در کنار روش‌های مؤثر قدیمی‌تر، با استفاده از روش‌های نوین به توانایی‌های خود اضافه کنیم تا در رقابت بزرگ کنکور، برای خود مزیت رقابتی بیشتری به ارمغان بیاوریم.

جدیدترین کتاب روش مطالعه و یادگیری، “یادگیری چالشی” است که براساس جدیدترین یافته‌های علمی، به شما کمک می‌کند مطابق با سیستم بودجه بندی و منابع کنکور سراسری، روش یادگیری خود را آسان‌تر و ماندگارتر کنید.

 

ویژگی‌های روش مطالعه طرح‌شده در کتاب “یادگیری چالشی”

در این کتاب، روش مطالعه شما تنها به آموزش یک تکنیک مطالعه و یادگیری نمی‌پردازید، بلکه روش این کتاب به طور خودکار تمرکز شما را افزایش می‌دهد که به‌خودی‌خود اثر قابل توجهی در فرایند یادگیری شما خواهد داشت.

علاوه بر این، در مدت کوتاهی متوجه می‌شوید که این شما هستید که با غلبه به شرایط محیطی، آن را به نفع خود به تسخیر در‌آورده‌اید. یعنی نواقص روش‌های مطالعه و یادگیری قبلی در این کتاب به هیچ عنوان دیده نمی‌شود و نیازی به تشنه‌سازی ذهن پیش از مطالعه نخواهید داشت؛ به اضافه اینکه شما به طور خودآموز متوجه می‌شوید کدام تکنیک مطالعه و یادگیری مناسب مدل ذهنی شماست.

کتابی تحت همین عنوان یعنی “یادگیری چالشی” توسط مهندس حسین‌پور تالیف شده که تمامی نکات مهم درباره این روش نوین مطالعه و یادگیری در آن به تفصیل توضیح داده شده است. این کتاب روش مطالعه و یادگیری را که حاصل ده سال مطالعه و تجربه در زمینه کنکور و یادگیری و برنامه‌ریزی تحصیلی کنکور است را تهیه کنید تا یکسال منتهی به کنکور را که شاید سالی سخت و پر چالش برای سایرین باشد، تبدیل به سالی شاد و آسان برای خود کنید.